Opublikowany przez: Kasia P. 2017-05-25 13:15:10
Kłykciny kończyste wywoływane są przez wirusy HPV. Jak dotąd naukowcom udało się zidentyfikować ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego, spośród których znaczna większość przenoszona jest jedynie za pośrednictwem kontaktów seksualnych. Jak wynika ze statystyk, odbycie stosunku seksualnego z cierpiącym na kłykciny partnerem aż w 75 proc. skutkuje zakażeniem. Kłykciny, choć w wielu przypadkach są trudne do zauważenia gołym okiem, mają bardzo groźne następstwa. Jak wynika z badań naukowych, brodawki weneryczne kilkukrotnie zwiększają ryzyko rozwoju raka narządów płciowych, zwłaszcza nowotworu szyjki macicy.
Kłykcinami kończystymi można zarazić się podczas stosunku seksualnego – zarówno waginalnego, jak i analnego czy oralnego. Zmiany skórne w postaci kalafiorowatych narośli różnego rozmiaru zaczynają pojawiać się w okolicach miejsc intymnych po upływie od 3 tygodni do 8 miesięcy od momentu zakażenia. W większości przypadków rozwój choroby następuje jednak w ciągu 3 miesięcy od kontaktu seksualnego z partnerem cierpiącym na to schorzenie. U kobiet narośle zlokalizowane są na ogół w obrębie warg sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej oraz w samej pochwie. U mężczyzn występują one z kolei na żołędzi, środkowej części penisa lub na mosznie.
Istnieje kilka skutecznych metod niwelowania zmian skórnych wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego, wśród których wymienia się laseroterapię (plusem jest duża skuteczność i brak nawrotów choroby), krioterapię, czyli zamrażanie zmian ciekłym azotem, farmakoterapię oraz metody chirurgiczne, takie jak łyżeczkowanie. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy w dużej mierze od wielkości narośli oraz doświadczenia lekarza.
Źródło grafiki: medilico.com
Coraz wcześniejsza inicjacja seksualna oraz stale zwiększająca się liczba partnerów seksualnych – zwłaszcza u młodych ludzi – powodują, że liczba zakażeń wirusem HPV wciąż rośnie. Podobnie jak w przypadku innych chorób wenerycznych, najważniejsza jest tu profilaktyka. Przed HPV skutecznie chronią szczepionki, które zapobiegają zakażeniu aż 40 groźnymi typami brodawczaka ludzkiego. Bardzo istotna jest również higiena życia płciowego a przede wszystkim zabezpieczanie się podczas kontaktów seksualnych.
Opracowano na podstawie:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.